Ana Sayfa » Blog » Geçmişten Günümüze Butik Çikolata

Geçmişten Günümüze Butik Çikolata

ankara butik çikolata satış

Butik çikolata ve endüstriyel çikolata gibi farklı form ve konseptlerde satılan ve bugün adeta kendine ait bir sanat alanına sahip olan çikolata, hayatımızın önemli bir parçası. Bayramlar, düğünler, doğumlar, nişan törenleri gibi özel günlerimizde ya da kurumsal firma organizasyonları, müşterileri buluşmaları gibi resmi davetlerimizde vazgeçilmez bir yeri olan çikolatalar geçmişten bugüne sahip oldukları enerjiyi bizlere taşıyor.

Kimi zaman mutlu nişan törenlerimizin, kimi zaman bayram ziyaretlerimizin önemli bir parçası olan çikolatanın tarihçesini merak edenler için paylaşmak ve sizleri kısa bir çikolata yolculuğuna çıkarmak istiyoruz.

Çikolatanın Tarihçesi

İnsanoğlunun hayatında 4000 yıldır var olan çikolatanın tarihi M.Ö 1900’lere dayanıyor. Tarihçilere göre çikolata çekirdeğinin keşfi Mayalıların bir ağacın çekirdeğini hayvanlarının yediğini fark etmesi ile gerçekleşmişti. Bilinen en eski çikolata izlerine 2600 yıl önce bir çömleğin içerisinde rastlandığı da düşünülünce çikolataya olan düşkünlüğümüzün binlerce yıl öncesine dayandığını görülüyor.

Tarihçilerin iddia ettiği üzere çikolata ilk olarak M.Ö. 1200’lü yıllara kadar uzanan geçmişleri ve kakaoyu ilk kullanan halk olmaları ile bilinen Olmek’ler tarafından kullanıldı. O dönemde Meksika bölgesindeki insanlar tarafından içecek olarak kullanılan çikolata ilk dönemlerden beri uzun yıllar içecek formatında tüketilmekteydi. Bu içecek fermente yöntemi ile üretilmekte ve çikolata içeceğinin içerisinde bal, kakao, vanilya, acı biber gibi çeşitli baharatlar ve su bulunmaktaydı.  Başlangıçta sıvı formda tüketilen çikolatanın formları ve kullanım tarzları zamanla elbette gelişti ve büyük bir değişime uğradı.  O dönemde tüketilen haliyle tadı bugünküne göre oldukça acı olan bu içeceğin enerji vermesi ve iyi hissettirmesi nedeniyle insanlar çikolatanın mistik özellikleri olduğuna inanmaktaydı.

İnsanlar çikolatanın yalnızca mistik özellikleri olduğuna inanmakla kalmadı, Maya’lar daha da ileri giderek bir kakao tanrısı olduğuna inandılar. Bu derece öneme sahip olduğu için olsa gerek çikolatayı yalnızca soylu kesimler tüketebilmekteydi.

1700’lü yıllara gelindiğinde ise buharlı mekanik araçların üretilmesi ile beraber çikolatanın öğütülmesi kolaylaştı ve çikolataya erişebilen insan sayısı arttı. Bu dönemde İngiltere’de ilk sıcak çikolata dükkanı açıldı. Çikolata ve sütün mükemmel uyumunun keşfi yine bu dönemde meydana geldi. Bu keşifle birlikte çikolata üretiminde süt kullanımı yaygınlaşmaya başladı ve çikolataya süt eklenmesi ile elde edilen çeşitlilik çikolatanın popülerliğini de artırdı.

Yenilebilir Çikolataya Geçiş

1800’lü yıllara kadar içecek olarak tüketilen çikolata, kakao yağının bulunması ile beraber 1800’lü yıllarda yine bir İngiliz şirketi tarafından katı kıvamda yenilebilir şekliyle satışa sunuldu. Yenilebilir çikolatayı ilk defa üreten bu şirket çikolatanın geleceğinde ve tüm tatlı sektöründe büyük bir öneme sahip olan bu hamlesiyle tarihe geçmiş oldu.

Yenilebilir çikolatanın bizim coğrafyamıza ne zaman geldiğine bakıldığında yaklaşık bir asırlık bir gecikme yaşandığı görülüyor. Çünkü ülkemiz topraklarında satılan yenilebilir çikolataya ilk defa 1900’lerde İstanbul’da rastlandı. İçecek olarak tüketilen haliyle 17. yy’da bir İtalyan seyyah tarafından Osmanlı’ya getirildiği kaydedilmiş olan çikolata yenilebilir haliyle 1900’lere kadar İstanbul’a uğramadı. Osmanlı’da içecek olarak tüketildiği dönemde özellikle sütlü çikolatanın popüler olduğu ve tercih edildiği biliyor. Günümüzde de çikolata pek çoğumuz tarafından aynı şekliyle tüketilmeye devam ediliyor.

Son tüketici tarafında sütlü çikolata halen beyaz ve bitter çikolataya nazaran daha yüksek bir talep görüyor olsa da özellikle sağlıklı beslenmeye verilen önemin artışı ile birlikte son zamanlarda bitter çikolataya olan talepte de büyük bir artışın söz konusu olduğunu söylemek gerek.

Günümüzde Çikolata Üretimi

Günümüzde çikolata üretiminde teknolojiden faydalanılsa da aslında Mayalıların yaptığından farklı bir yöntem kullanıldığı söylenemez. Çikolata üretilirken kakao çekirdekleri alınarak mayalanıyor, kurumaya bırakılıyor ve ardından kavruluyor, kakao çekirdeklerinin kabukları soyulup belli bir kıvama getiriliyor. Kıvama gelmiş olan çikolata ise tercihe göre vanilya, bal, süt, gibi maddeler eklenerek karıştırılıyor. Sonrasında ise üreticinin hayal dünyası altında birbirinden lezzetli tatlılara dönüşüyor. Bu da hem ürün çeşitliliği hem de haliyle fiyat çeşitliliği altında piyasada birbirinden lezzetli enva-i çeşit çikolata bulunmasını sağlıyor.

Geçmişten Günümüze Çikolata Fiyatları

İstanbul’a geldiği andan itibaren 19. yüzyılın başlarında satılan yenilebilir çikolatanın fiyatları hakkında bilgiye dönemin ekonomi sayfaları sayesinde ulaşabiliyoruz. Kayıtlara göre o dönemde çikolatalar aynı miktardaki gravyer peynirinin iki katı, tavuk fiyatının ise altı katı fiyatlarda satılıyordu. Seri üretimin yaygın olmayışı ve çikolata üretiminde kullanılan maddelerin zor bulunması ve az üretilmesi nedeniyle çikolata fiyatlarının o dönemde oldukça yüksek olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle çikolata 20. yüzyıla kadar lüks tüketim ürünü olarak görülmüş olsa da şeker ve kakao fiyatlarının uygunlaşması ile birlikte daha erişilebilir fiyatlara satılmaya başladı. Bunun sonucunda elbette çikolata üreticilerinde ciddi bir artış görüldü. Üretimin artması sonucunda insanların çikolataya daha kolay ulaşmaya başlaması da tüketimin de aynı oranda artmasını sağladı. Talebin artışına çikolata üreticilerinin artışı eşlik ettikçe çikolata sektörü rekabeti yüksek ve gıda pazarlamasında güçlü konuma sahip olan bir sektör haline dönüştü. Üstelik kendi alt sektörlerini oluşturdu ve endüstriyel seri üretim çikolatalar ile el yapımı butik çikolatalar birbirlerinden ayrı değerlendirilmeye başladı.

Günümüzde fabrikasyon ürün olan market çikolataları görece daha uygun fiyatlara sahipken el yapımı, özel üretim butik çikolatalar üretim ve nitelik farkları nedeniyle market çikolatalarının bir tık üstünde fiyatlanmakta. Fiyata yansıyan en önemli özellikleri arasında butik çikolataların günlük tüketimin yanı sıra kaliteli ve yüksek doyum sunan lezzetli ürün çeşitleri ile ağırlıklı olarak tüketicilerin özel günlerine eşlik etmesi sayılabilir. Butik çikolata çeşitleri ayrıca özel günlerinizden size kalacak güzel anılar olan fotoğraflarınız için de oldukça estetik özellikler taşır.

Çikolata fiyatlarının erişilebilir olması ile birlikte çikolata yalnızca bir tüketim ürünü olmaktan çıktı ve çikolataya ulaşan yetenekli sanatçılar çikolata ile kendi sanat alanını ortaya çıkarmasına öncülük ettiler. Çikolata sanatçıları çikolatadan sanat eseri denebilecek çeşitte ürünler ortaya koymaya başladılar. Kutlamalarda servis edilen, fuarlarda sergilenen, sevdiklerimize hediye ettiğimiz bu çikolatalar dünyanın en lezzeti sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Sanat Eserine Dönüşen Çikolata

Geçmişte de kutsallığını koruyan, insanların severek tükettiği çikolata, modern dünyanın getirdiği kolaylıklar ile beraber bir sanat eserine dönüştü. Gastronomi trendleri ile birlikte çeşitlenen malzemeler çikolatanın kullanımını geliştirdi. Çikolatayı şekillendirmenin kolaylaşması ve renklendirilebiliyor oluşu yetenekli çikolata sanatçılarının elinde çikolatanın bir şahesere dönüşmesini sağladı. Böylece sanatçılar çikolata ile kendi sanat alanlarını oluşturdular.

Çikolata sanatçıları her geçen gün bizleri büyüleyen eserler ortaya koyarken her yıl çikolatadan heykeller, banklar, bebekler ve daha niceleri çeşitli fuarlarda ve etkinliklerde katılımcıların beğenisine sunuluyor.

Bir yandan da butik çikolata firmaları ve çikolata sanatçıları, eğlenceli ve sanatsal çikolata yapımını deneyimlemek isteyenler için çikolata atölyeleri düzenliyor. Çikolataya nasıl şekil verileceği, üretimde ve şekillendirmede hangi aşamalardan geçilmesi gerektiği. çikolata sanatındaki püf noktaları ve  bu faaliyetler sırasında hangi araçların kullanılacağı gibi bilgileri öğrenmek ve güzel bir gün geçirmek isteyenlerin buluşma noktası olan çikolata atölyelerine olan talep de her geçen gün artıyor.

Butik Çikolata Nedir?

Tüm bu bilgilerin ardından gelelim bizim en büyük tutkumuza, butik çikolataya. Daha önce de kısaca belirttiğimiz üzere butik çikolatacılık endüstriyel çikolata ile çikolata sanatını birleştiren bir alan olarak düşünülüyor. Butik çikolatacılık seri üretim yapılmayan, tasarım çikolata ürünlerinin butik çikolata sanatçıları tarafından sınırlı sayıda ancak özel niteliklere sahip bir şekilde üretilerek pazara sunulduğu çikolata pazarlaması alanı olarak tanımlanıyor.

Butik çikolata alışverişi gerek özel günlerinde gerekse ikram sofralarında lezzetle estetiği buluşturmak isteyenlerin tercihi. Bu nedenle butik çikolatalar sevdiklerini eşsiz görsellik ve lezzetin bir araya geldiği hediyeler ile mutlu etmek isteyenler için en ideal seçenek olarak sıkça tercih ediliyor.

Sanayileşme ile hızlı ve seri çikolata üretimi artmış olsa da bizler çikolata tutkunları olarak el yapımı, özel tasarım çikolataların enerjisine inanıyoruz. Bulunduğunuz her ortamın havasını güzelleştiren farklı tarz ve tatlardaki eşsiz çikolatalarımız ile özel anlarınıza tat katmayı çok seviyoruz.

Yoğun talep gören ve tadı damağınızdan eksilmesin isteyeceğiniz çikolatalarımız ve özel günlerinize uygun konsept ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için çikolata çeşitlerimize göz atabilirsiniz.

Butikcikolatam.com nedir?

Butikcikolatam.com olarak kaliteli butik çikolata üretimi yapan sanatçılar ve markalar ile çalışarak Türkiye’nin en kaliteli butik çikolata üreticilerini çikolata tutkunları ile buluşturmayı hedefleyen bir platformuz. Nişan ve düğün çikolatası, yeni doğan bebek çikolatası, hediyelik ve ikramlık çikolatalar, kişiye özel tasarım çikolatalar ve kurumsal davetlerinize özel kurum logolu çikolatalar gibi pek çok kategoride yer alan lezzetleri çikolata çeşitleri arasından size en uygun olan çikolataya hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde ulaşmanız için çalışıyoruz.

Talep üzerine ihtiyacınız olan çeşit ve konseptler üzerinde çalışarak sizlere özel üretimler için gerekli çalışmaları da yapıyoruz. Kaliteli kakaodan ve birinci sınıf malzemelerden üretilmiş çikolataları kullanan sanatçılarımız sizlere yüksek lezzet hazzı sunan ürünler üretiyorlar, biz de kendilerinin ürünleri ile sizleri bir araya getiren bir köprü görevi görmeyi amaçlıyoruz.

Butik çikolatacılıkta en kaliteli markalar ve sanatçılar ile çalışan butikcikolatam.com’dan memnuniyetle alışveriş yapan müşterilerimiz arasında yer almak ve ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için online mağazamıza göz atabilirsiniz.

Butik çikolata sanatçısıyım ve ürünlerimi butikcikolatam.com’da görmek istiyorum diyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Geçmişten Günümüze Butik Çikolata” hakkında 2 yorum

  1. Gözde Yalçınbağ

    Sayenizde firmamızın hediyelik çikolata alışverişini tek tıkla hallettik. Ürünler ayrı ayrı çok şık paketlenmiş, kaliteli ve tazeydi. Kibar ve ilgili tutumunuzda aklımızdan çıkmayacak. Mutlaka yine geleceğiz. Sevgiler. Gözde Yalçınbağ

Ne düşündüğünüzü merak ediyoruz